Blogpost featured image
07.05.2021

Rae valda lisandub jätkuvalt hulgaliselt uut elamu- ja äripinda

Rae vald on vaieldamatult üks kõige kiiremini arenevaid piirkondi Tallinna külje all. Võrreldes konkureerivate valdadega saab Rae valla puhul esile tuua lähedust südalinnale ja eeskujulikku taristut, mis on tugevaks argumendiks nii noorte perede elukoha, aga ka ettevõtete äriruumide valikul.

Kinnisvaraarendaja Favorte kodude müügijuhi Elje Hinno sõnul pole Harjumaal palju teisi kohti, kuhu on kerkinud terveid uusi naabruskondi, kus on nüüd koha sisse võtnud sarnasel elujärjel ja huvidega elanikud. „Lisaks on uuelt lehelt loodud elurajoonide eeliseks vanade ajahambast puretud hoonete puudumine, uued ja laiad teed ning turvaline elukeskkond,“ selgitas Hinno. 

Üks just sellise elukeskkonnaga kodupaik on Järvekülas asuv Käokella elurajoon (www.käokella.ee), mis veab teiste arenduste seas võimsalt eest Järveküla aleviku arengut. „Tänaseks on Käokella elurajoonis omale kodu leidnud juba 125 perekonda. Ka on välja müüdud sel aastal kerkivate ridaelamute kõik kodud. Kodu saab soetada veel Sinika paarismajadesse, millest esimesed valmivad järgmise aasta alguses,“ ütles Favorte kodude müügijuht. 
Pildil on Käokella elurajoon.

„Kui rääkida aga ärikinnisvarast, siis mõjutavad lähiajal uute ärihoonete rajamist Rail Balticu ja Tallinna väikse ringtee lisandumine, mis muudab piirkonnas toimuvat kaubavedu veelgi lihtsamaks ja kiiremaks,“ lausus Favorte ärikinnisvara müügijuht Tarmo Rammo. „Kindlasti jätkub aktiivne arendus Tallinna põhimagistraalide ehk Tartu maantee ja Tallinna ringtee ääres, kuhu oleme isegi uut äripinda rajanud näiteks Ringtee Stock ärihoone näol,“ sõnas Rammo. 

Tulevikuperspektiivi näeb Rammo ka Betooni tänava lõpus asuval Soodevahe külal, kuhu on järgmine loogiline käik laieneda Paneeli-Betooni tööstuspiirkonna ettevõtetel. „Asukoht otse linna külje all, samas naabritest kaugel ja kiire ligipääsuga kõigile peamaanteedele – just seda pakub ettevõtetele näiteks Saluste 3 lao- ja tootmishoone,“ ütles Rammo. Tallinna üürituru mõttes unikaalsele 23 000 m2 suurusele Saluste 3 ärihoonele (www.saluste3.ee) on ehitusluba väljastatud ja ettevalmistused ehitusega alustamiseks käivad täie hooga. 
Pildil on Saluste 3 ärihoone.

Järgneb intervjuu Rae vallavanema Madis Sarikuga, kust selgub, mida viiakse lähiajal piirkonna elukeskkonna täiustamiseks täide ja kus paiknevad Rae valla suurima arengupotentsiaaliga alad.

Millised infrastruktuuriprojektid on lähiaastatel kavas Rae vallas ellu viia ja kuidas mõjutab see piirkonna elanikke ja ettevõtteid?

Uued teed ja hooned mõjutavad tõepoolest suurel määral kohalikku elu ja tegemisi. Viimaste aastate üks suurimaid ja silmapaistvamaid  projekte on Järvekülas asuv Kindluse Kool ja spordikompleks (pneumohall, spordihall, skatepark jm). Viimse detailini lihvitud moodne õppekeskkond annab ka kogukonnale võimaluse mitmekülgsest keskkonnast kasu saada. Samuti on populaarseks muutunud sügisel avatud Peetri park, mis pakub vaba aja veetmise võimalusi nii suurtele kui väikestele.

Kindlasti mõjutab oluliselt Rae valla inimesi ka Rail Baltic ja kõik sellega kaasnev ning Tallinna väikse ringi valmimine kahasse Tallinna linna ja riigiga. Need kaks arendust muudavad loodetavasti meie kõigi jaoks liikluse palju mugavamaks ja ohutumaks.

Hetkel on Rae vald tegemas oma elanike seas liikuvusuuringut, et teada saada inimeste eelistusi ja soove, mis puudutab eelkõige ühistranspordi kasutamist. Loodetavasti pole enam mägede taga see aeg, mil Peetrisse ja Jürisse saab Ülemistest trammiga ning valla teedel vuravad iseliikuvad bussid.

Juba tänasel päeval saame uhkusega öelda, et alates Ülemistest kuni Patikani saab liikuda katkematu kergliiklustee kaudu.

Uutest arengutest võib esile tõsta sel aastal valmiva Sõnajala lasteaia Järvekülas, mis on ühtlasi Rae valla üheteistkümnes lasteaed. Järgmisena alustatakse Uuesalu lasteaia planeerimisega. Lähitulevikus tulevad Rae valda veel Rae Riigigümnaasium, uus spordihoone, Peetri pargi teine ja kolmas etapp, põhikool, riigi poolt rajatav Päästekeskus jm.

IKEA avamine Rae vallas toob kaasa kindlasti rohkelt lisatöökohti, aga samas ka liikluse kasvu Tallinna ja Rae valla vahel. Rae tehnoparkide kasv on samuti stabiilne ja uued liiklussõlmed aitavad ilmselt kasvule veel kaasa.

Kuhu oleks vaja luua juurde uusi töökohti?

Töökohtadega on Rae vallas hästi, olles üks madalama tööpuudusega vald Eestis. Vallas jääb pigem puudu nende töökohtade täitjatest/spetsialistidest. Näiteks ootab vald igapäevaselt allasutustega liituma erinevaid haridustöötajaid (õpetajad, kasvatajad, pedagoogid jn). Puudu on lisaks spetsialistidele allasutustes ka lihttöölistest, kuna noorte haritud elanike ootused töö ja tasu osas ning kvalifikatsioon on tihti vastuolus. 1000 inimese kohta on vallas 850 töökohta.

Millistes piirkondades näete lähitulevikus ette elanike hulga kasvu? 

Põllupealsete arenduste aeg hakkab vaikselt ümber saama. Inimesed väärtustavad rohkem terviklikku elukeskkonda, looduslikult kauneid kohti, häid ühendusi, kaunist haljastust jne. Kui varem koliti Peetri kanti selleks, et saada eemale linnamürast ja olla ümbritsetud rohelusest, siis tänaseks on Peetrist saamas Tallinna eeslinn nagu seda on Nõmme. Rae üldplaneeringus nähaksegi Peetrit juba kui eeslinna.

Nendele, kes soovivad aga endiselt pealinna melust rohelusse ja vaiksemasse paika kolida, nendele soovitame Rae lõunapiirkonda, näiteks Vaidat, kus on olemas head väljasõidud linna, suurepärane kool, lasteaed, toidupood jne. Samuti soovitame väga Lagedit, kus on samuti väga hea elukeskkond (kool, lasteaed) ning ideaalne ühendus Tallinna kesklinnaga rongi näol.