Blogpost featured image
27.03.2023

Stock-office segment on Eestis saavutanud ajalooliselt madala vakantsuse taseme

Meie ärikinnisvara müügijuhid Tarmo Rammo ja Ivo Tammearu võtavad kokku uue aasta trendid ja annavad ülevaate laopindade segmendi hetkeseisust. Head lugemist!

Millised laopinnad on praegu enimnõutud ja milliseks kujuneb nõudluse trend lähema poole aasta jooksul?

Praegu on enimnõutud madalate kõrvalkuludega, energiatõhusad ja selle aasta jooksul valmivad laopinnad. Alates hetkest, mil energiahinnad kõrgenesid, on võtmesõnaks kerkinud kõrvalkulud ja vanades hoonetes paiknevad ärid otsinud võimalusi neist välja kolida. Kellel vähegi ressursse jagub, see kolimise ka ette võtab. Teine segment üürnike on e-kaubandusega tegelevad kasvuettevõtted, kes mõtlevad laienemise käigus rohkem ka erinevatele roheteemadele nagu päikesepaneelid, tervist hoidev töökeskkond, hoone jalajälg ja nutilahendused, mis samuti energiat kokku hoida aitavad. 

Jätkub stock-office tüüpi äripindade eelistamise trend. On endiselt ettevõtteid, kelle erinevad osakonnad on mööda linna laiali ja kes ei kasuta ära stock-office’ite kolm-ühes lahenduse hüvesid, mis aitavad minimeerida logistika-, aja- ja muid kõrvalkulusid. Stock-office segment on Eestis saavutanud ajalooliselt madala vakantsuse taseme – 2,7%, mis näitab väga suurt nõudlust selliste uue generatsiooni äripindade järele. 

Üldise nõudluse koha pealt võib öelda, et tänaseks on seljatatud talvekuud, mis ei kujunenud tegelikult nii raskeks, kui arvati. Ka Euribori tõus üüriturgu niivõrd otseselt ei mõjuta. Jätkuvalt kõrgete ehitushindade tõttu võib oodata kvaliteetsete uute äripindade pakkumise vähenemist, kuid selliste madalate kõrvalkuludega üüripindade nõudlus pigem kevade saabudes tõuseb.

Meie ühegi projekti pausile pannud ei ole ja praegu käib usin ehitustöö kahel objektil, mille valmides lisandub linnaruumi üle 20 000 m2 uusi äriruume. Et meie hooned on välja töötatud potentsiaalse üürniku vaatenurgast ja käivad kaasas nii viimase aja tehnoloogiliste lahenduste kui ka muutustega majandusfääris, siis sobivad need väga paljudele äridele.

Millistesse laopindadesse tasub ja millistesse enam ei tasu investeerida?

See aeg, mil täielikult amortiseerunud laohooneid rekonstrueerimise eesmärgil osta või hoida on tänaste energiahindade valguses tõenäoliselt möödunud. 

Kümme aastat tagasi valminud ärihoonete ehitamisel ei osatud ette näha energiakriisi ja kuigi need võivad olla soojapidavad, siis on seal kasutuses tänaseks ebaefektiivseks muutunud küttesüsteem ja kehvemapoolne ventilatsioon. Küll aga võib kaaluda nende energiatõhusamaks muutmist. 

Täna on parim viis investeerida viimase viie-kuue aasta jooksul valminud B-energiaklassiga ärihoonetesse, kus on olemas soojustagastusega ventilatsioon jm energiatõhusust suurendavad tehnilised lahendused. Neid tasub veel täiustada dubleeritud küttesüsteemi ja päikesepaneelidega.

Milleks tuleb laopinna arendajal ja laopinda rentival kliendil olla valmis aastal 2023?

Arendajad peaksid tõsiselt kaaluma dubleeritud küttesüsteemide välja ehitamist, et tuua alla laopindade kõrvalkulud. Oleme klientidele mõeldes hakanud täiustama nii projekteerimise faasis olevaid kui ka juba olemasolevaid ärihooneid: näiteks sõlmisime hiljuti lepingu Tähetorni Tehnopargi ärihoonete küttelahenduse dubleerimiseks. Gaasikatlamaja kasutamise kõrvale rajame õhk-vesi küttesüsteemi, tänu millele saab tulevikus rakendada seda kütteliiki, mis parajasti odavam on. 

Üha enam tuleb arvestada sellega, et kliendid on muutumas aina teadlikumaks ja tunnevad huvi nii roheteemade kui ka nutikate tehnoloogiliste lahenduste vastu. Kõrgete energiahindade ajastul on ettevõtted aina enam huvitatud äriprotsesside optimeerimisest ja sellega käivad kaasas rätsepaülikonnas äripinnad, kus leiab iga ruutmeeter nutikalt kasutust. 

Uut ja kaasaegset äripinda otsival kliendil tuleb arvestada sellega, et lähiajal valmivaid äripindu on turule vähe alles jäänud. Kuigi kinnisvaraportaalid on pakkumisi täis, siis ehituses laohooneid liiga palju just pole ja pigem on tegu turu kompimisega. Pikenenud on laopinna kättesaamise ooteaeg. Kuna ehitushindade tõusule langust järgnenud ei ole, siis üürihindade langust prognoosida ei saa.