Blogpost featured image
08.12.2021

Muutuvate olude ja vajadustega kohanemine kasvatab ettevõtete nõudlust tehnoparkides paiknevate äripindade järele

Tallinna linna piirest leiab üksikuid tehnoparke, kus on ühe katuse all võimalik tegeleda nii väiketootmise kui ka kliendikohtumistega. Miks on sellised stock-office tüüpi äripindadega tehnopargid ettevõtete seas aina populaarsemaks muutumas ja kuidas saavad ärid koos tehnoparkidega kasvada, selgitavad kinnisvaraarendaja Favorte müügijuhid Tarmo Rammo ja Ivo Tammearu. 

Stock-office kontseptsioon võimaldab ettevõtetel ühte kohta koondada nii lao- ja tootmispinnad kui ka büroo- ja esindusruumid. „Kokku on Favorte tänaseks ehitanud ja välja üürinud üle 35 000 m2 stock-office pinda,“ ütles Tähetorni Tehnopargi müügijuht Tarmo Rammo

„Meieni on jõudnud kliente, kes eelistavad stock-office üüripindu juba mitmendat ringi ja on omal nahal kogenud, kuidas erinevate üksuste koos hoidmine aitab kokku hoida logistika-, aja- ja kõrvalkuludelt. See muudab nende äri märgatavalt efektiivsemaks ja kasumlikumaks,“ lisas Rammo. 

Kiiresti kasvavad ettevõtted leiavad end aga varsti olukorrast, kus olemasolevad ruumid kipuvad kitsaks jääma. „Meil on mitmed üürnikke, kes aktiivselt raha kaasavad, nagu näiteks Roofit.solar, ICONFIT ning Mulieres – ja neil on võimalik mugavalt  kasvada koos Tähetorni Tehnopargi laienemisega. Sel kevadel sõlmisime peagi valmivasse Härgmäe 24 ärihoonesse uue lepingu ICONFIT-iga, kes kolis kõrvalmajast oma uuele, kaks korda suuremale äripinnale,“ ilmestas müügijuht tehnopargi siseseid liikumisvõimalusi. 

Nii saavad ettevõtted oma äritegevust jätkata juba sisse töötatud asukohas, mida tunnevad nii kliendid kui ka koostööpartnerid. Kokku on Paldiski maantee äärsesse Tähetorni Tehnoparki kavandatud 12 ärihoonet kogupinnaga 60 000 m2. Teisel pool linna ehk Lasnamäel hakkab kuju võtma aga teinegi suur äriarendus. 
„Oleme alustanud uue tehnopargi rajamist värskelt valminud Väo liiklussõlme äärde,“ sõnas Väo Tehnopargi müügijuht Ivo Tammearu. Kokku kerkib äriparki kuus hoonet kogupinnaga 21 000 m2. „Nagu tehnoparkidele kohane, kujuneb ka siin välja tervikliku arhitektuuri ja krunte ühendava liiklejasõbraliku infrastruktuuriga ärikeskkond,“ märkis Tammearu.

Tavaliselt projekteeritakse enne kopa maasse löömist ette kogu tehnoparkide alune ala, mis tagab hiljem läbimõeldud lõpptulemuse koos laiade sõiduteede, manööverdusplatside, parklate ja kergliiklusteede võrgustikuga. Sedasi ei pea klient äripinnale sisse kolides muretsema ligipääsetavuse ega parkimisprobleemide pärast.

Ligipääsetavuse koha pealt on oluline enne uue äripinna valimist mõelda ka ümbritsevale liiklusele. „Nii Tähetorni kui Väo Tehnopark asuvad äärelinnas, kuhu on töötajatel ja klientidel mugav jõuda. Samas pääsevad kaubaautod sealt tänu põhimagistraalide lähedusele kiirelt linnast väljuvatele maanteedele, et võtta suund Muuga, Narva, Paldiski või Via Baltica poole,“ kirjeldas Tammearu äriparkidest avanevaid logistilisi võimalusi. 

„Enamik meie äripindu valmib rätsepatööna ja tõsisematel huvilistel on enne lepingu sõlmimist võimalik tutvuma tulla meie varem tehtud töödega,“ lausus Tammearu. Näiteks on ettevõtted vastavalt oma vajadustele mitut boksi omavahel kombineerinud, muutnud büroo ja lao osakaalu äripinnal, lisanud sobivatesse kohtadesse uksi või vaheseinu ja leidlikult ära kasutanud kogu ladustamiskõrgust laoruumides. „Elulisi näiteid vaadates tekib kindlasti häid mõtteid, kuidas oma uut üüripinda lahendada ja seega äriprotsesse veelgi tõhusamaks muuta,“ ütles Favorte müügijuht.

Tähetorni Tehnopargi kohta leiab lisainfot veebilehelt tahetornitehnopark.favorte.ee ja Väo Tehnopargi kohta lehelt vaotehnopark.favorte.ee