Blogpost featured image
19.05.2023

Favorte Äripäevas: lühiajalistest turukõikumistest me end mõjutada ei lase

Aasta teisel poolel hakkab euribor langema ja tänu sellele suureneb nõudlus nii elu- kui ärikondliku kinnisvara järele, märgib Favorte OÜ juhatuse liige Rainer Hinno, kelle kinnitusel käesoleva aasta esimene kvartal oli ettevõttele plaanipärane.

Äripäeva kinnisvarauudised.ee portaal uuris Favortelt turuolukorra ja ettevõtte plaanide kohta. Loe intervjuu kohta lähemalt allpool.


1.    Milliseks kujunes Favorte OÜ jaoks 2023. aasta I kvartal?
 
I kvartal kulges plaanipäraselt ja käimasolevate projektide jaoks edukalt.
 
Valmis Veskimetsa Perekodude projekt Haaberstis, Tallinna Loomaaia kõrval. Kokku 62 A-energiaklassi korterit. 
 
Järvekülas kulgeb Käokella elurajooni kuuenda etapi ehk Sõnajala tee 1 ehitus plaanipäraselt. Maht 64 A-klassi korterit ja 350 m2 äripinda elanike teenindamiseks. Käokella elurajoonis on kodu leidnud juba üle 170 perekonna ja 5 ettevõtet. 
 
Kahe ärikondliku projekti ehitus jõudis graafikupäraselt nii kaugele, et saime tähistada sarikapidu.
 
Kadaka Trade Center Kadaka tee ääres brutopinnaga 16 000 m2. Pakkumises büroo- ja müügipinnad ning stock-office äriruumid. Üks suurimatest ärikeskustest Kadaka teel. 

Tähetorni Tehnopargi neljas ehk Mäeküla 7 ärihoone brutopinnaga 4850 m2.  Pakkumises kolm ühes stock-office äripinnad. Sobilikud nii kontori, lao kui ka müügiesinduse avamiseks ühe katuse all. Tähetorni Tehnopark asub Haaberstis, otse Paldiski maantee ääres ja on üks vähestest kaasaegsetest linnasisestest tehnoparkidest. Siiani on valminud 17 000 m2 äripinda ja üürilepingud sõlmitud 26 ettevõttega. Äripargi 20,5 hektari suurune arendusala mahutab kuni 12 ärihoonet (60 000 m2 äripinda), millest on tänaseks välja ehitatud esimesed kolm.
Enamus eelmise aasta neljandas kvartalis valminud Iru Ärikeskuse rätsepaülikonnas pindadest said üürnikele üle antud. Iru Ärikeskus asub Iru-Maardu tööstuspiirkonnas, Vana-Narva mnt alguses. 
 
 
2.    Millisele teadmisele toetudes ja millises suunas praegu oma ettevõttes plaane teete?

Kuna meie eesmärk on üles ehitada suur ärikinnisvara portfell, siis lühiajalistest turu kõikumistest me end mõjutada ei lase ning kavas on aasta teises pooles käivitada rida uusi arendusi. Plaanime alustada Väo Tehnopargi ehitusega otse Väo liiklussõlme ääres (kokku kuus ärihoonet, 21 300 m2 stock-office äripinda), Kärmu 1 stock-office ärihoone ehitusega Maardus (brutopind 7200 m2) ja Taevavärava stock-office ärihoone ehitusega Jüri ringi läheduses (brutopind 7000 m2). Ka Tähetorni Tehnopargis läheb töösse viienda ehk Mäeküla 9 stock-office hoone ehitus (brutopind 5000 m2).

Kodukondlikest projektidest keskendume sel aastal Rehelepa elurajooni nelja esimese kortermaja ehituse käivitamisele. Rehelepa elurajooni kogumaht on 334 A-energiaklassi korterit, mis kerkivad lähiaastate jooksul Nõmme ja Haabersti piirimaile. 


3.    Milline olukord ja ootus valitseb ehituse ja arenduse sektoris tervikuna? Milline on sektori lähema aasta tööjõu vajadus?
 
Ühineme üldise ootusega, et aasta teisel poolel hakkab euribor langema ja tänu sellele suureneb nõudlus nii elu- kui ärikondliku kinnisvara järele. Hetkel prognoosime ehitushinna väikest langust, kuid aasta lõpus hakkab seegi vaikselt tõusma. 
 
Tööjõu vajadus püsib muutumatuna. Kuigi mahud võivad hetkel olla langenud, siis on head tiimi raske kokku panna ning toimiva üksuse kärpimisega pigem oodatakse. Panustatakse sellele, et aasta lõpus nõudlus taastub ja siis saab kohe olemasoleva meeskonnaga tööle asuda.  
 
 
4.    Millised suuremad väljakutsed ootavad alanud aastal ehituse ja kinnisvara sektorit ning majandust tervikuna?

Peamiseks märksõnaks saab olema energiatõhusus ja -efektiivsus, et läbi saada ka kitsamatest aegadest. Oleme oma töös spetsialiseerunud stock-office ruumikontseptsiooniga ärihoonete arendamisele, mis seda eesmärki igati toetavad. 

On endiselt ettevõtteid, kelle erinevad osakonnad on mööda linna laiali ja kes ei kasuta ära stock-office’ite kolm-ühes lahenduse hüvesid, mis aitavad minimeerida logistika-, aja- ja muid kõrvalkulusid. Lisaks oleme oma klientidele igati toeks rätsepaülikonnas äripinna välja töötamisel, et iga ruutmeeter leiaks nutikat kasutust. Tagame oma ärihoonetele hea ligipääsetavuse ka ilma autota liiklejatele, kasutame kaasaegseid tehnoloogilisi lahendusi äripindade energiakulu minimeerimiseks ning toodame ja tarbime roheenergiat. Käime kaasas oma üürnike muutuva pinnavajadusega ja pakume tehnoparkides paindlikku lepingut, mis võimaldab samas asukohas mugavalt ümber kolida.

 
5.    Mida ootate uuelt, ametisseastunud valitsuselt?
 
Valitsuselt ootame eraomandi kaitse teema osas õiglast lähenemist. Eraomandile seatavad riigilised ja looduskaitselised piirangud peavad saama eraomanikule õiglaselt hüvitatud. Nursipalu harjutusväljaku rajamise poolt mõjutatud inimeste kompensatsioon peab olema väärikas. 

Lisaks soovime näha paremat koostööd riigi- ja eraettevõtluse vahel. Mõlemad osapooled peaksid oleks valmis kompromissideks ja läbipaistvuseks, et toetada majanduse kasvu.